Procesla: "Üretim sahamızın dijital çalışmaları J Platform i.40 ‘da gerçekleştirilecek!"

procesla:

Üretim sahamızın dijital çalışmaları J Platform i.40 ‘da gerçekleştirilecek!

Geçtiğimiz dönemden bu güne Logo, İletişim Yazılım’ı dijital çözüm ortağı ilan ederek müşteri ihtiyaçlarına karşılık bulmada ortak bir dijital çözüm aracı arayışında olmuştur. Bu sebeple Logo, İletişim Yazılım ile bir araya gelerek bir iş birliğinde Logo J-Platform i.40 ürününü geliştirmişlerdir. Pazarda konumuzun koordinatlarını iyi oluşturabilmek, rekabet güçlerimizin dijital yönüne iyi odaklanabilmek için bu işbirliğine biz de dahil olarak bir çözüm istedik ve aramızda protokol imzaladık. Dijital çözüm çalışmalarımıza yatırım gerçekleştirdiğimiz bu konuda sağlam bir adım atmanın firmamız için verimlilik ve izlenebilirlik yolunda iyi sonuçlar geliştireceğine inandık.

Nitekim“Geleceği Tasarlıyoruz” sloganımızla Proceslaolarak elektronik sanayi sektöründe üretim gerçekleştirmekteyiz. Bir taraftan sektörde işimizinvarlığına odaklanırken diğer yandan dijital dönüşüm çalışmalarımızı da bir arada yürütüp bu konuda MES projemize başlıyoruz.

Bunun yanına tüm dokümantasyon ve kalite yönetim alt yapısını örgüt kültürü içesinde işletmemize dahil edebilmek için İletişim Yazılım ürünü ManageMind ile de süreçlerimizi başlatacağız.

MESprojesi gerçekleştirme konusundaki amacınız nedir?

MES sistemlerinden beklentilerimizden en kritik nokta izlenebilirlik ve verimliliği sağlamak oldu. Üretim emri için gereklimalzeme ihtiyacının belirlenmesi ve otomatik satınalma siparişlerinin oluşturulması, giriş kalite kriterlerinin yaratılıp kalite onayının verilmesi, depoda adresleme ve sayım işlemlerive üretim sahasının yönetim tarafından ürünlerihangi makinede işlem gördüğü, arıza durumlarında bakım işlemleri, makine performansı ve üretimin OEE değerlerinin izlenmesi, siparişlerinsevkiyat termin sürelerinin kontrol altında olması gibi birçok sürecin bu sistem üzerinden takip edebilmesi bu projede yer almaktadır. Ürünümüzü hangi komponentlerle üreteceğimize yönelik Ar-Ge çalışmalarımız ve süreçlerimizin iyileştirilmesi için gerekli enerji ve çalışmaların daha sağlıklıveriler ile yönetilmesi bizler için önemli bir husustur.

Procesla yeni kurulmuş fabrika olarakfabrikanın kuruluşuyla birlikte hem ERP kanalında Logo hem MES kanalında İletişim Yazılım ile çalışmaya başlamıştır.

Farklı bakış açılarına sahip ekibin bir arada çözüm odaklı yaklaşımı, üretim dinamizmine uyum sağlayacak altyapıda bir dijital çözüm seçimi bizim için her zaman öncelikli olmuştur.

Araştırmalarımız ve görüşmelerimiz sonrasında böyle bir çözümün hangi ürünü sağlayacağını belirlemek için çalışmalarımız başlamıştı.İletişim Yazılım bayi kanalıyla tanıştığımız İletişim Yazılım Logo işbirliğindeki teknolojik ürünü J-Platform i4.0 ve İletişim Yazılım ürünü ManageMind ile çalışmalarımıza başladık.

Seçmiş olduğunuz çözümde dikkate aldığınız konular neler oldu?

Böyle bir yazılım ile tüm üretim tüm departmanlarıtek bir noktadan kontrol etmeyi hedefledik. Bu konuda daha önce benzer sektörde çalışma gerçekleştirdiğini gördüğümüzbir firma olarakveArge ve ileriye görme  konusundaçalışmalarını kontrol altında tutan bir yazılım firması ile yolumuza devam etmeye karar verdik. Bu noktada İletişim Yazılım ve Logo işbirliği bizi çok memnun etti.

İletişim Yazılım’ın MES çözümü olan CoralReef, i4.0 ürünün büyük bir bölümünü kapsar. Çözümü incelediğimizde mevcut yapımızdaki yaşayabilme olasılığımız olan sorunları minimum seviye indirmek için planlama, üretim yönetimi, stok yönetimi, bakım yönetimi gibi konularda beklentilerimizi karşılayabilecek bir ürün olduğunu inceledik.

CoralReef’inteknolojik altyapısı sayesinde yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan işletmemize göre modellemesinin yapılabileceğini ve daha önce benzer sektörde ya da sektör bağımsız olarak uyarlanabildiğini gördük. Raporlama aracı ile işletmelere sunulan CoralReef, dashboard ve raporlama kısmında bir zengin analiz yeteneği kazandırabilecek boyuttadır.

İletişim Yazılım Arge Merkezi olması ile birlikte işletmelerin üretimi tetikleyen diğer kanallarıyla ilgili ne yönde dijital çözüm sağlanabileceğini dürbün altına almış ve kendilerini yenileşmeye adamıştır. Kendi sektöründe 25 yıldır teknolojik deneyime sahiptir.

Projeniz tamamlandığında i4.0 ile neleri karşılamayı hedefliyorsunuz?

CoralReefMES yapısını temel alarak i4.0 yapısını tüm üretim sahasında kullanmayı hedeflemekteyiz. ERP sisteminin çözüm sağlayamadığı tüm kısımlar ve üretim sahasından ve makinelerden toplanacak anlık veriler için CoralReef’ikullanacağız.Hammaddelerimizin işletmeye girişinden itibaren ürünlerimizin sevk edilmesine kadar tüm süreci CoralReef ile yönetmeyi planlamaktayız.Malzeme Yönetimi, Varlık Yönetimi, Talep Yönetimi,,Satınalma Yönetimi,Satış Yönetimi, Bütçe Yönetimi,Finans,Genel Muhasebe gibi süfeçleri Logo tarafında yürüteceğiz. Nihayetinde Logo ve CoralReefentegrasyonu ile fiili maliyet muhasebesi hedeflenmektedir.

CoralReef ile uyarı mekanizmaları oluşturacağız.Hatalı veri girişinde veya hatalı üretimde engelleyici unsurlar belirlemek durumundayız. Bu sayede hızlı müdahale edebileceğiz. CoralReef’inteknolojik alt yapısı sayesinde tüm stratejik durumlar için uyarı mailleri göndereceğiz.

Bundan sonraki çalışmalarınızda nasıl ilerleyeceksiniz?

Mutlaka üretimde ve Arge’de ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar söz konusu olacaktır. Bunlar için dijital platformda çalışmalar yapmak bizim için kaçınılmazdır. Nitekim kişilerin, makinelerin tek bir dilden bir sistemde konuşuyor ve analiz ediliyor olması bizim için önemlidir. Yeni kurulmuş bir işletme olarak geçmiş performans verileri ile karşılaştırma yapma yolunda sıfırdan ve temiz verilerle bir çalışma elimizde olacaktır.

Ahmet Lalilar - Genel Müdür