Orsan OPS ManageMind ile Kalite Yönetimi Süreçlerini, CoralReef ile Üretim Süreçlerini daha etkin takip edebiliyor.

orsan ops managemind ile kalite yönetimi süreçlerini, coralreef ile üretim süreçlerini daha etkin takip edebiliyor.

Orsan OPS Hakkında

1977 yılında, dikiş makineleri yedek parçaları üretmek amacı ile faaliyetine başlayan Orsan OPS, 2002 yılında kendi tasarladığı dikiş makinelerini üretmeye başlamıştır.

2007 yılından itibaren başta TAI TUSAŞ olmak üzere havacılık ve savunma sanayii sektöründe, 2011 yılından itibaren ise yerli bir yarış otomobil projesinin %65’ini kendi tesislerinde üreterek, otomotiv sektöründe yer almaya başlamıştır.

ARGE ve üretim süreçlerini 2015 yılında faaliyete geçen, İstanbul Trakya Serbest bölgesinde yer alan, tesisinde sürdürmektedir. Firmanın faaliyet gösterdiği dallarda ARGE’den seri üretime kadar olan tüm süreçlerde sahip olduğu yaklaşık 70 kişilik nitelikli kadrosu ve yılların tecrübesi ile hizmet vermektedir.

Orsan OPS Kalite Belgeleri

EN 9100:2018, AS9100D

Projenin Amacı

Üretimde verimlilik takibi ve izlenebilirliğini sağlamak, sahaya inmeden masa başından siparişin hangi aşamada olduğunun takip edilebilmesini sağlamaktır.

Kalite Yönetim Sistemleri gerekliliklerini yerine getirmek; süreç, ürün, üretim kalitesinin yükseltilmesini sağlamaktır.

Excel ve Word dokümanlarında bulunan verileri raporlamak için sarf edilen sürenin azaltılması, raporların tekrar tekrar hazırlanmasının önüne geçilmesini sağlamaktır.

Sistemsel yönlendirmeler ve kontrollerle kişilerin hata yapmalarının engellenmesinin sağlanması.

Kâğıt kullanımı ve hareketinin azaltılması, ortadan kaldırılmasının sağlanması.

Neden İletişim Yazılım?

MES ve BPM arayışı sürecinde yapılan görüşmeler sonucunda; İletişim Yazılım’ın referansları, daha önce yapılan projelerden edindiği tecrübelerin süreçlerimizi yönetmede yararlı olacağı kanaatiyle CoralReef ve ManageMind programlarıyla ilerlemeye karar verildi. Ayrıca ürünlerin yerli yazılım olması da bu kararı etkileyen nedenlerden biri olmuştur.

Proje Durumları

ManageMind projesi tamamlanmış olup, Orsan OPS ekibi tarafından gereken düzenlemeler, kurgular oluşturulmaktadır.

CoralReef projesi devreye alma çalışmaları devam etmektedir.

Proje Sonuçları ve Değerlendirmeler

  • ManageMind üzerinden kurgulanan süreçlerin; veri girişinin, kontrol edilmesinin ve onaylama işlemlerinin program yönlendirmeleri ve uyarı ikaz imkânlarıyla daha kolay yönetiminin sağlanması.  
  • Daha önceden kâğıtlar üzerinde yürüyen ve yönetiminin zor olduğu onay süreçlerinin ManageMind üzerinde kurgulanmasıyla süreçlerin tamamlanmasının hızlanması, kısa sürelerde raporlanması ve kâğıt israfının önüne geçilmesiyle, doğal kaynakların kullanımı azaltılmıştır.
  • Kalite süreçlerinin sistem içerisinde yürütülmesiyle gerekli verilere hızlı erişim ve kolay raporlama olanaklarıyla kalite denetimlerine her zaman hazır olunması sağlanmıştır.
  • Süreç iyileştirmeleri veya değişimi ile ilgili işlemler Orsan OPS ManageMind Proje Ekibi tarafından yapıldığından, değişiklikler hızlıca devreye alınabilmekte ve dışa bağımlılık azaltılmaktadır.
  • CoralReef projesinde yapılan düzenlemelerle, izlenebilirliğin sağlanması, malzeme hareketlerinin takibi, giriş ve final kalite kontrollerinin yönetimi, stok verilerine anlık erişim, kalıp kullanımları ve kalıp ömür takibi yönetimi sağlanmaktadır.
  • CoralReef operatör ekranlarında sağlanan kullanıcı dostu tasarımlarla, operatörlerin işlemlerini basit bir şekilde yapabilmesi sağlanmaktadır.

Ersin Eriş - Üretim Planlama Şefi