Volo Kompozit: "Dijital Dönüşüm Yolculuğumuzu CoralReef ile geliştiriyoruz."

volo kompozit:

Dijital dönüşüm son yıllarda uluslararası pazarda rekabet edebilmemizin tek yolu olarak önümüze çıkmaktadır. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre bu konuda bilinç düşük düzeyde olmakla birlikte işletmelerin bu konuda yatırım planları ve gelişim süreçleri içerisinde dijital dönüşüm çalışmaları yer almamaktadır.

Biz Volo Kompozit olarak savunma ve havacılık sektöründe proje bazlı çalışmalar yapmaktayız. İşimizi yürütmede gerçekleştirdiğimiz uzmanlığımıza dijital dönüşüm çalışmalarımızı da ekleme kararı alarak bu konuda çeşitli projelerimizi sürdürüyoruz. Son olarak da her üretim işletmesinde olması gereken MES çözümü ile çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir.

MES ve MRP projesi gerçekleştirme konusundaki amacınız nedir?

MES (Manufacturing Execution Systems) ve MRP (Material Requirement Planning) sistemlerinden genel beklentiler içerisinde; siparişten sevkiyata kadar bilgi ve malzeme akışını sistemsel olarak yönetebilmek ve üretim sahanıza inmeden ürünlerinizin nerede olduğunu, siparişlerinizin hangi aşamada olduğunu takip edebilmek yer almaktadır. Bunların yanında alacağınız veriler ile performans, izlenebilirlik, kalite yönetimi vb. konuların değerlendirilmesi ve iyileştirme çalışmalarının daha sağlıklı olarak, anlık ve gerçek veriler ile yönetilmesi bulunmaktadır.

Bizler Volo Kompozit olarak dijital anlamda üretim yönetimi konusunda çeşitli çözümler kullanmaktaydık. Bu çözümlerin yetersiz kaldığı yerlerde iyileştirme noktaları belirleyerek farklı arayışlara girdiğimiz dönemler oldu. MES ve MRP çözüm arayışımız da bu şekilde gerçekleşti.

Üretim sahanızla konuştuğunuz bir yazılım kullanırken bu yazılımın esnekliği, yazılımı üreten ekibin desteği, üretime karşı profesyonel bakış açısının olması kritik hale gelmektedir. Bizi eski çözümümüzden ayrılmaya ve daha profesyonel bir çözüm aramaya iten konuların başında bu gelmektedir.

Aldığımız kararlar doğrultusunda böyle bir çözümü araştırmak ve projemizi gerçekleştirmek için harekete geçtik. Araştırmalarımız sırasında ise CoralReef ile karşılaşıp bu çözüm ile yolumuza devam etmeye karar verdik.

Seçmiş olduğunuz çözümde dikkate aldığınız konular neler oldu?

Böyle bir sistem ile tüm üretim ağımızı kontrol etmeyi hedeflerken bu konuda uzman olan bir firma ve kendisini ispatlamış bir yazılım ile yolumuza devam etmemiz gerektiği kararını verdik.

Bizler Volo Kompozit olarak çok özel ve niş bir iş yaptığımız için bizim iş yapış şeklimize göre modellenebilecek ve bize bu konuda danışmanlık yapacak kadrosu bulunan bir çözüme gittik.

Bu kapsamda CoralReef çözümünü incelediğimizde bizim için kritik olan pek çok konunun hali hazırda kendi yapısı içerisinde bulunduğunu tespit ettik. Mevcut yapımızdaki sorunları yaşamadan planlama, üretim yönetimi, stok yönetimi, bakım yönetimi gibi konularda beklentilerimizi karşılayabilen bir ürün olduğunu derinlemesine inceleme fırsatı bulduk.

Ayrıca CoralReef’in kendi esnek yapısı sayesinde çok fazla geliştirme gerekmeden işletmemize göre modellemesinin yapılabileceğini tespit ettik. Bu da bize projeyi devreye alma sürecinde hız kazandıracak ve mevcut yapının bize yol göstermesini sağlayacak.

Ayrıca İletişim Yazılım’ın 25 yıllık üretim tecrübesi, çok sayıda üretim yapan işletmeye CoralReef ile çözüm sunması bizim için bir avantaj oldu. Uzman kadrosu ve proje yönetim metodolojisi sayesinde projede bulunan riskleri en aza indirerek istediğimiz çalışmayı gerçekleştirme imkânını bulduk.

Projeniz tamamlandığında CoralReef ile neleri karşılamayı hedefliyorsunuz?

Biz CoralReef çözümünü tüm sahamızda kullanmayı hedeflemekteyiz. ERP sistemlerinin eksik kaldığı tüm alanlar ve üretim sahasından toplanacak anlık veriler için CoralReef’i konumlandıracağız. Siparişin işletmemize gelişinden ürünlerimizin sevk edilmesine kadar tüm süreci CoralReef ile yönetmeyi planlıyoruz.

Bu çalışmalar olurken asıl amaçlarımızdan biri uyarı noktaları oluşturarak gerçekleşebilecek olumsuz durumlara karşı anlık müdahale etme imkanını yakalayacağız. CoralReef’in alt yapısı sayesinde istediğimiz her duruma ilişkin uyarı mailleri, SMSleri almayı planlıyoruz.

Nihayetinde ise raporlama yapısı ile birlikte işletmemizde olmadan da üretim süreçlerimize hâkim olacağız. CoralReef bize getirdiği rapor yapısı ile bize yol gösterirken kendi işletmemize özel ve kendi birikimimiz ile tasarlamış olduğumuz raporlarımızı da CoralReef içerisine aktarabileceğiz. Bu sayede üretimimize etki eden bütün verilere erişmeyi ve iyileştirme noktalarında doğru kararlar almayı sağlayacağız. Bunların sonucunda ise müşterilerimize daha kaliteli hizmet verme imkânına sahip olacağız. Sürekli iyileştirme yaklaşımı Volo Kompozit’in bir parçası olarak bundan sonra CoralReef ile devam edecektir.

Bundan sonraki çalışmalarınızda nasıl ilerleyeceksiniz?

MES çözümümüzü devreye aldıktan sonra İletişim Yazılım ile diğer süreçlerimizi de dijital platforma aktarma çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İletişim Yazılım aynı zamanda Ar-Ge Merkezi olarak görev yaptığından birlikte katma değer sağlayacağımız çeşitli Ar-Ge projeleri de yapacağımıza inanıyoruz.

Bunun dışında yapacağımız farklı çalışmalar da söz konusu olacaktır. Volo Kompozit sektöründeki en başarılı işleri, en uzman kadro ile ve en doğru çözümler ile gerçekleştirmeye devam edecektir.

Çiğdem Alkan Genel Müdür Yardımcısı