UNIGUM CoralReef ile maliyetlerini daha etkin yönetebiliyor…

unigum coralreef ile maliyetlerini daha etkin yönetebiliyor…

Unigum, 2010 Temmuz ayında Gebze-Kocaeli'nde bulunan fabrikasında üretime başladı. Sakız mayası üretimi, sakız üretimi, kaplama ve ambalajlama ile üretimin tüm aşamalarına hakim, deneyimli bir AR-GE ekibine sahip.

Kısa süre içerisinde pazarını büyüten firma, 50’den fazla ülkeye sakız ihracatı yapmaktadır.

Sektördeki gün geçtikçe artan tecrübesi ve teknik becerileri ile, tüketici beklentilerini ve global sakız pazarındaki gelişmeleri göz önüne alarak tüketicilere devamlı olarak yenilikçi ürünler sunuyor.

Kalitesi ile adını giderek daha çok duyuran ve sakız sektöründeki yeri giderek sağlamlaşan Unigum firmasının, üretim faaliyetlerinin sürekli artmasıyla beraber üretim ve üretim maliyetlerinin takibini yapmak daha da zorlaşmıştı. Tüm süreçleri ayrı dokümanlar halinde saklamak, yaşanan problemlerin nedenlerini bulmaya çalışmak uzun vakitler alıyordu.

Depoların daha sistemli takip edilmesi, kalite kriterlerini takip edebilmek, gerçekleşen üretim verilerini ve duruşları analiz edebilmek, ürün kalitesinin takibi için geri izlenebilirliği çok daha kolay yönetebilmek,  verimlilik değerlerine ulaşmak ve fiili maliyet analizini görebilmek adına çözüm arayışına giren firma ile İletişim Yazılım’ın tanışması Ocak 2014’te gerçekleşti. Gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra aradığı çözümün CoralReef olduğuna inanan firma, büyük bir inanç ve disiplinle çalışmalarına başladı.

İlk olarak, tüm girdileri için belirlenen kalite kontrol standartlarına göre kalite girdilerini,  tedarikçi değerlendirmelerini sistem üzerinde takip etmeye başladı. Daha sonra sevkiyat, üretim planlama, üretim, bakım taraflarını da sistem üzerinden takip etmeye başladı.

Önceleri operatörler tarafından doldurulan kağıtlar üzerinden ve gecikmeli olarak takip edilebilen üretim verileri,  CoralReef ile artık anlık olarak sistem üzerinden takip edilebiliyor. Üretim sahasındaki sistem giriş noktalarında, üretilen her ürün gerçekleme zamanında sisteme operatörler tarafından giriliyor,  kontrol kriterleri sistem üzerinden takip ediliyor.  Üretim noktaları,  üretiminde çalışan operatörler, üretim zamanları,  kullanılan hammaddeler lot takibi sayesinde izlenebiliyor.

Tüm süreçlerin devreye alınmasıyla beraber depo yönetimini barkod sistemi üzerinden yürüten Unigum, depo kontrolünü tamamen sağlamış durumda. Malzeme kontrol raporlarıyla, ne kadar malzemesi olduğunu ve bu malzemelerin ne kadar süre daha kullanılabileceği bilgisine anlık olarak ulaşabiliyor. Stokta ne kadar malzemesi olduğunu görüp, malzeme ve üretim planlamasını uzun süreler harcamadan yapabiliyor.

Geri izlenebilirlik raporlarıyla hatalı ürünlerin kaynağına anında ulaşabiliyor. Maliyet raporlarıyla, gerçek maliyetlerini istenilen tarih aralığında anında görebiliyor. Verimlilikleri online olarak anında kontrol edilebiliyor. Sistemi her aşamada kullanan firma, karşılaştırmalı raporlarıyla tüm süreçlerini anında denetleyebiliyor.

Sistemden alınan raporlar, andon görseller ve dashboardlar aracılığıyla işletme tüm süreçlerini anlık izleyebilmekte, böylelikle sürece anlık müdahale ile kayıplarını minimize edebilmektedir. OEE, PPM, duruş analizi, hata analizi gibi analiz raporlamalarıyla süreçlerini daha etkin yönetebilmektedir.

Bakım modülünü aktif olarak kullanarak, tüm bakımlarını sistem üzerinden takip ediyor. Bakım geçmişine anlık olarak ulaşabiliyor. Bakım bölümünün verimliliğini ve denetimini anlık olarak yapabiliyor.

Barkodlu sistem ile oluşturulan satış irsaliyeleri ve diğer irsaliyeler, CoralReef – ERP entegrasyonu (LOGO) sayesinde zahmetsizce ERP programlarında faturalandırılabiliyor. Böylelikle muhasebe işlemlerini de çok kolay yönetebiliyor.

Projenin hayata geçmesiyle Unigum, CoralReef’in sağladığı kolaylıklar ile güçlü olarak rekabet avantajlarını geliştirip, büyüme hedefleri çerçevesinde yoluna hızla ve emin adımlarla devam ediyor. 

Güray Ülkü Fabrika Müdürü