Geleceğin Üretim Vizyonu: "Akıllı fabrika Çözümleri"

Geleceğin Üretim Vizyonu: "Akıllı fabrika Çözümleri"

13 Şubat 2019

 

Geleceğin üretim anlayışına “Akıllı Fabrika Çözümleri” sunan İletişim Yazılım tarafından düzenlenen, “MES ve BPM Çözümlerimiz ile Dijital Dönüşüm - Akıllı Fabrikalar” etkinliği fabrikalarda üretimden sorumlu tüm disiplinleri bir araya getirdi. Gebze Workinn Hotel’de yapılan etkinlikte Dünya’dan örneklerle Endüstri 4.0, MES ve BPM Dijital Çözümler, başarı hikayeleri ve akademik yaklaşımlardan oluşan yedi oturum gerçekleştirildi.  

Gelişmiş ülke ekonomilerinin fabrikalarda verimliliği arttırmak ve maliyetleri düşürmek için Akıllı Fabrikalar’a verdiği önem ve çalışmalar her geçen gün artarken, Akıllı Fabrika kavramı ülkemizde de hayata geçmeye başladı. Akıllı Fabrika Çözümleri ile geleceğin üretim anlayışını yakalamak isteyen işletmelere çözüm ortağı olan İletişim Yazılım tarafından düzenlenen “MES ve BPM Çözümlerimiz ile Dijital Dönüşüm - Akıllı Fabrikalar” etkinliği fabrikalarda üretimden sorumlu farklı disiplinleri bir araya getirdi. Gebze Workinn Hotel’de yapılan etkinlikte Dünya’dan örneklerle Endüstri 4.0, MES ve BPM Dijital Çözümler, başarı hikayeleri ve akademik yaklaşımlardan oluşan yedi oturum gerçekleştirildi.

EN HIZLI GELİŞİM YAZILIM SEKTÖRÜNDE YAŞANIYOR!

Dünya tarihi boyunca devrim olarak tanımlanan birçok gelişme yaşandığını belirten İletişim Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Hatunoğlu, makinelerin haberleşebildiği, hızlı ve güvenli veri girişinin yapılabildiği, üretimin anlık olarak izlenebildiği ve raporlanabildiği fabrikalardan oluşan bir gelişmenin bir devrimden öte bir evrim olduğunu belirtti. Dünya üzerinde yaşayan her canlıyı etkileyen bu evrimin bugüne kadar yaşanan en büyük ve en hızlı değişim olduğunu söyleyen Hatunoğlu, “Bu değişimin baş aktörü ise yazılım sektörüdür” dedi. Endüstri 4.0 ve Akıllı Fabrika Çözümleri hakkında açıklamalarına devam eden Hatunoğlu, İletişim Yazılım’ın son yıllarda yaşanan bu değişimi yakında takip ettiğini ve çağı yakalamak isteyen işletmelerin çözüm ortağı olduklarını dile getirdi.

YATIRIMIN GERİ DÖNÜŞÜ 3 - 24 AY ARASINDA

İletişim Yazılım Genel Müdür’ü Selçuk Şen, “MES ile Fabrikalarda Dijitalleşme: CoralReef” sunumunu gerçekleştirdi. MES (Manufacturing Execution Systems – Üretim Yönetim Sistemi) Sistemleri’nin hammaddenin girişinden, başlayarak ürünün teslimine kadar geçen sürede, makine, malzeme ve insan kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasını sağladığını dile getiren Şen, bu noktada yapılan yatırımların sektör, kapsam ve modüllere göre 3 - 24 ay arasında geri döndüğüne dikkat çekti. Türkiye’de İmalat Sanayi İşletmeleri’nde dijitalleşmenin önemini vurgulayan Şen, dönüşüm seviyelerinin şu anda strateji, planlama, uygulama aşamaları kat etmiş ve henüz dijitalleşme yolunda adım atmamış imalat işletmelerinin istatistiksel olarak dağılım oranlarından bahsetti.

BAŞARI HİKAYELERİ

Program kapsamında gıda sektörünün ve güvenlikli basım sektörünün öncü firmalarından mevcut müşterilerimiz referans konuşması yaparak fabrikalarında hayata geçirdikleri çalışmaları ve yakaladıkları başarıyı paylaştı. Sistemin kullanıcı dostu ekranlara sahip olduğu, fire takibinin yapılabildiği, depoda sayım işlemlerinin yapılıp analiz edilebildiği, hem ileriye yönelik hem de geri dönük izlenebilirlik sağlanabildiği, MES ve ERP sistemlerinin arasındaki farkın neden vurgulanması gerektiği konuşmacılar tarafından detaylı bir şekilde ele alındı.