Dijital Dönüşümün ihracat üzerindeki etkisini ve dijital dönüşümle ihracatı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eko Haber Gazatesi'nde İletişim Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tuncer Hatunoğlu'nun dijital dönüşümün ihracat üzerindeki etkisini anlatan yazısı yayınlandı.

02 Eylül 2019

Bilindiği gibi iktisatta bazı kavramların net anlaşılması için norm bir piyasadan söz edilir. Tam rekabet piyasası; malların homojen, piyasa aktörlerinin tam bilgiye sahip olduğu, çok sayıda alıcı ve satıcısı olan, firma giriş çıkışlarının serbest, faktör hareketliliği tam olan piyasalardır. Günümüzde internet sayesinde piyasalar bu koşullara hızla yaklaşmakta.

Artık maliyetler müşteriler tarafından belirlenmekte,  her istenen malın alternatifine ve fiyatına kolaylıkla ulaşılabilmekte, bir faydası olmayan keyfi bir maliyete hiçbir müşteri  katlanmak istememektedir.

Bu da üretim işletmelerinde verimliliği çok önemli hale getirmiştir. İşletme içerisindeki her türlü kaynağın sürekli kontrol altında tutulmasını, yeni teknojiler kullanarak daha az malzemeyle, daha kısa sürede daha az enerjiyle üretim yapılmasını zorunlu hale getirmiştir.

Sonuç olarak verimliliği denetlemek ve iyileştirmekten söz ediyorsak önce ölçebiliyor olmamız gerekir. Fabrika sahası içerisinde kaynakların yönetimi kontrol altına alınmalı,  toplanan verilerle kayıplar sürekli denetim altında tutulmalı, yeni yöntemler kullanılarak israflar minimize edilerek üretim yapılmalıdır. Bu da ancak ve ancak dijital dönüşümle mümkündür. Üretim sahaları bilgisayarlarla kontrol altına alınmalı ve kaynakların yönetiminde yapay zeka gibi, artırılmış gerçeklik gibi dijital dönüşümü tetikleyen yeni teknolojiler kullanılmalıdır.

Dolayısı ile malını dünyaya satmaya çalışan ihracatçı üreticiler bu yeni dünya düzeninde eski yöntemleriyle üretim yaptıkları sürece rekabet edemeyeceklerdirler. Bırakalım ihracat yapmayı yaşama şansları dahi kalmayacaktır.