Bu Yıl Tanıtım, Gelecek Yıl İhracat!

Şirketlerin verimliliğini artırıcı çalışmalar yapan İletişim Yazılım, AR-Ge alanında yaptığı projelerle ihracatın kapısını aralamayı planlıyor. Bugüne kadar ürünlerin olgunlaşmasını beklediklerini açıklayan İletişim Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Hatunoğlu "2019 yılını özellikle tanıtım açısından hazırlık yılı olarak görüyoruz. 2020'den itibaren hedefimiz ihracat yapmak" dedi.

24 Ağustos 2019

Bursa'da 25 yıl önce kurulan İletişim Yazılım firması, verimliliği artırıcı bilgi sistemleri alanında faaliyetini sürdürüyor. Üretim yapan işletmelerin yaşanan problemlerini tespit eden şirket, yaşanan kayıpları asgari düzeye indirecek çalışmalar ortaya koyuyor. Sektördeki gelişmeleri en yakından takip eden işletme, bu alanda özgün çalışmalar da gerçekleştiriyor. Daha önce her işletmeye ayrı proje sunan İletişim Yazılım, 2007'den sonra Manufacturing Execution System(MES) ile karşılaşarak, farklı bir yazılıma imza attı. CoralReef isimli yazılım ile önce Bursa ardından da Türkiye genelinde üretim alanında faaliyet gösteren firmalara çözüm ortaklığı sunuyor.

2018'DE ARGE'Yİ KURDULAR

Gazcılar'da 550, Ulutek'te 50 metrekarelik alanda hizmet verdiklerini açıklayan İletişim Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Hatunoğlu, AR-Ge merkezinin 2018 yılının Ekim ayında resmi olarak faaliyete geçtiğini hatırlattı. Şirket genelinde toplam 50 kişiye istihdam sağladıklarını söyleyen Hatunoğlu, 35'inin Ar-Ge çalışanlarından oluştuğunu belirterek, bunları elektrik, mekatronik, bilgisayar, endüstri mühendislerinden oluştuğunu ekledi.

Ekip çalışmasına önem verdiklerinin altını çizen Hatunoğlu, farklı disiplinlerde çalışanlarla başarılı sonuçlar alduklarını kaydetti. Yıllar içinde şirkette bir metodoloji geliştirdiklerini de belirten Hatunoğlu, "Ar-Ge aynı zamanda bir disiplin işi. Mesai saati disiplininden bahsetmiyorum. Çalışma disiplini ve bilgiyi paylaşabilmek, araştırabilmek, bu konudaki istekler önemli" diye konuştu.

Kendi açılarından Endüstri 4.0'ı 'Sanayide yeni teknolojiler kaullanarak, verimliliğin artırılması projesi' olarak tanımlayan Hatunoğlu, bunun tamamıyla işleriyle örtüştüğünü söyledi. Bir firmanın verimliliğini artırması için öncelikle kendisini ölçebilmesinin önemine işaret eden Hatunoğlu, CoralReef'i kullanarak, yaptıkları çalışmaları anlattı.

DİKİNE VERİMLİLİK

Kendi geliştirdikleri sistemde öncelikle fabrika sahasını ve kaynaklarını yöneterek, verimliliklerini ortaya koyduklarını anlatan Hatunoğlu, tek düze iş yaparken, gözden kaçan durumların olduğunu hatırlatarak, "Tespitlerimizden sonra, dikine verimlilik asına ortaya koyduğumuz projelerimiz bulunuyor. Yaşadığımız bir örnekten yola çıkarsak, büyük bir deponuz var. 10 tane forklift gidip gelerek, malzemeleri yerinde  alıp, gideceği yere koyuyor. Her forkliftin başında da operatör çalışıyor. Bir yandan da 'İşler yetişmiyor, malzeme bekliyor! diyorsunuz. Burada forklift yönetimine yönelik dikine bir çözüm geliştirdik. Hangi forklift nerede? Neresi ihtiyaç gösteriyor? Boş olduğunu bana ne zaman bildirdi? Nerede malzeme bekliyor? Bunları eşleştirerek, forklift operaatörünün önüne direkt 'Şimdi şuraya git' 'Şunu yap' talimatını çıkartıyoruz. Bu projemiz hayata geçiriliyor. Bu işletme aynı işi 5 forklift ile daha kaliteli ve hızlı bir şekilde yapabilecek. Bu verimlilik adına katabildiğimiz önemli projelerden birisi" dedi.

ENDÜSTRİ 4.0

Anlattıklarının yapılabilmesi için önce sahada bütün verimliliğin analiz edilmesi gerekliliğinin altını çizen Hatunoğlu, buradakizorluğun sahada çalışan insan datasının sisteme girmesi olduğunu kaydetti. Hatunoğlu, "Buraya koyduğumuz bir cihaz ile makine ürünü biliyor ve ürün esnasında planlamadan gelen iş emrine göre 'Doğru ürün gelmiş mi? Planlamaya göre ben bu işi mi yapıyorum?' konularını kontrol ediyor. Kabul ettiyse makinenin çalışmasına onay veriyor. Yoksa makine çalışmıyor. Böylelikle işçiye ekstra 'Veri Gir' demeye gerek kalmıyor. Buraya giren malzeme, hepsi elektronik ortamda etiketleniyor. Makine tarafından da verilerin ana sisteme yüklenip, planlama tarafında öngörülen üretimin sahada bilfiil yapılıp yapılmadığını görebiliyorsunuz. Bu endüstri 4.0'ın istediği konuşardan bir tanesi. Patenti aldık. Bu alanda çalışmamız dabir yandan devam ediyor" diye konuştu.

YURT DIŞI İLE REKABET EDEBİLECEK SEVİYEDEYİZ

Yapay zeka konusuna önem verdiklerini açıklayan Hatunoğlu, karar verme mekanizmaları üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Şirketin iç piyasaya çalıştığını hatırlatan Hatunoğlu, bugüne kadar ürünlerin ürünlerin olgunlaşmasını beklediklerini kaydetti. Son yıllardaki döviz artışının yurt dışında daha rekabetçi olabileceklerini gösterdiğini belirten Hatunoğlu, " Servis verme yönünden kendi verimliliğimizi hep ölçtük. Ekibimizi de buna göre geliştirdik. Kendi bilgi sistemlerimizi de buna göre hazırladık. Yurt dışına bu hizmetleri götürdüğümüzde rekabet edebileceğimizi gördük. 2019 yılını özellikle tanıtım açısından hazırlık yılı olarak görüyoruz. Gerek ABD'deki Arizona Üniversitesi ile gerek Almanya'da Aachen Üniversitesi ile işbirliklerimizi geliştiriyoruz. 2020'den itibaren hedefimiz ihracat yapmak" dedi.

DARBOĞAZ NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ

Türkiye'deki Ar-Ge teşviklerinin çok değerli olduğunu vurgulayan Hatunoğlu, nitelikli insan kaynağının korunmasının da önemini belirterek, "Beyin göçünün geri dönüşü için önlem alınmalı. Ar-Ge konusunda ciddi teşvikler var. Ülkemizin Ar-Ge yapmaktan başka çaresi yok. Burada da bir bilinç var ama  burada darboğaz nitelikli insan gücünde kaldı" diye konuştu.

YÜZDE 8-10 VERİMLİLİK CİDDİ BİR ARTIŞ

Dokuma tezgahlarında yaptıkları bir çalışmadan da örnek veren Hatunoğlu, burada en önemli problemlerinden birisinin tahar ve düğüm operasyonu olduğunu belirterek, "Dokuma tezgahı mesela 500-1000 devirle çalışır. Arka tarafta çözgü, malzeme bittiğinde buraya takılması; yenisinin yapılması 1-1,5 saati alır. 100'e yakın tezgahı olan bir işletmede bu çözgülerin, boş makinenin kalmaması çok kritiktir. Dokuma işletmelerine yönelik, çözgü yönetimini takip edebilecek yazılım geliştirdik.

 

Hürriyet, 24.08.2019